האבולוציה של המציאות המדומה

כמדריך במתחם המציאות המדומה,עלתה לי לא פעם התהייה מאיפה הכול התחיל? מי היה הסב העתיק של המציאות המדומה כפי שאנו מכירים אותה היום? מי הגה את הרעיון לראשונה

.אז יצאתי לחקור, ולפניכם הממצאים:

הרעיון הראשוני

אי שם בשנת 1860 אנטואן מארי ז'וזף "אנטונן" ארטו היה מחזאי, שחקן, במאי תיאטרון, משורר, אמן ותאורטיקן בתיאטרון צרפתי, שהמציא והגה את המושג "תיאטרון האכזריות". הרעיון שצופה בהצגה צריך לחוות אותה בעזרת כל חושיו, ריח, טעם, ראייה, מישוש ושמיעה. איך זה קשור אלינו? בעקבות התיאטרון של אנטואן בשנת 1935 הסופר סטנלי ויינבאום (Stanley Grauman Weinbaum) כתב את הספר "Pygmalion's Spectacles" שבו המציא את הרעיון למשקפיים שמכניסות אותך למציאות וירטואלית. בשנת 1966 Ivan Sutherland ותלמידו Bob Sproull פיתחו את מערכת ה VR הראשונה בעולם! המערכת נקראת The Sword of Damocles, המערכת הייתה בנויה ממתקן ענקי שהכריח את המשתמש ללבוש חליפת חיישנים וקסדת משקפיים שהייתה כל כך כבדה שהיה צריך מתקן הרמה מיוחד בשבילה ומה היו רואים? היו רואים סריקות של חדרים ברחבי המבנה שבו המתקן עמד. מגושם, מכוער, כבד אבל הסבא הגדול של כל מערכות המציאות המדומה.

תחילת הביצוע בשנת 1982 חברת "אטארי(atari) " פתחה מעבדת לפיתוח VR- לצערנו המעבדה נסגרה אחרי שנתיים בעקבות "משבר משחקי הוידאיו הגדול של 1984"(Atari Shock-משבר המשחקים הגדול של צפון אמריקה). למזלנו הגדול Tom Zimmerman, Scott Fisher, Jaron Lanier and Brenda Laurel היו העובדים הראשיים שלקחו ופיתחו את מערכת המציאות המדומה שאטארי התחילו. בשנת 1980 הם הקימו את חברת ה VR הראשונה בשם VLP והציגו לעולם את המושג Virtual reality- מציאות מדומה.

בשנת 1985 החברה - VLP יצרו מוצרים שונים של מציאות מדומה, כמו אלו שמוכרים לנו כיום: משקפיים,שלטים ואוזניות. בהתחלה רוב מוצרי המציאות מדומה שומשו לרפואה ולא היו יותר מידי נפוצים לקהל הרחב. שנת ה90- ניטנטו,סאגא וקבוצות שונות של חוקרים ומפתחים הוציאו שלל משחקים ומכשירים נספחים שקשורים למציאות ווירטואלית, החיסרון העיקרי לעומת מה שיש לנו היום, שבעבר הייתה אפשרות צפייה בלבד ולא היה שום יכולת למציאות אינטר-אקטיבית, החוויה הייתה בעצם סרט ופחות כמו משחק, כל משחקי המחשב היום בנויים על בסיס הסרט 360 מעלות של אז.

ימנו אנו שנות ה2000. זוכרים את Ivan Sutherland ותלמידו Bob Sproull ? אז בשנת 2010 הם הוציאו את מערכת משקפי המציאות מדומה הראשונה בשם Oculus Rift, שהייתה קפיצת המדרגה האמתית הראשונה בתחום הVR . בשנת 2014- Steam VR יצא לעולם ונכון לעכשיו מפתח ומרכז את רוב משחקי הVR שקיימים. באותו שנה נמכרה Oculus לפייסבוק במחיר של שני מיליארדר דולר והמערכת מתפתחת ומתקדמת מאז. בשנת 2015 יצאה מערכת ה VR HTC Valve שהיא עד היום היריבה הכי חזקה שיש ל OCULUS בשוק.

כמו כן, כמובן שיש גם את SAM GEAR של חברת סמסונג, וPSVR של סוני. כל מערכת היא עולם ומלואו בזכות עצמה וכל הזמן משכללים והקידמה לעולם לא עוצרת. מה בעתיד? זו שאלה לכתבה הבאה.

פרסומים אחרונים

שעות פתיחה

א׳ – ה׳: 11:00– 23:00
שישי–שבת: 11:00–23:00
הזמנת משחק בתיאום מראש

יצירת קשר

אלנבי 14, תל אביב יפו

טלפון: 03-7318882

ווטסאפ: 054-305-8882

אימייל: info@virusgames.co.il

© Virus Games 

מציאות מדומה כל הזכויות שמורות

Feel free to call, we speak Hebrew, English, and Russian.

soon-873316_1280.png